Podziel się na Facebooku
Tweet (Ćwierkaj) na Twitterze
Gratulacje!!! To wspaniała wiadomość! W Twoim ciele rozwija się nowe życia, będziesz za 9 miesięcy świadkiem największego cudu świata.
Kiedy minął już okres euforii, a wszystkie ciotki zostały poinformowane o radosnym fakcie Twojej brzemienności, czas pomyśleć o tym co dalej. Ponieważ teraz musisz zadbać nie tylko o siebie, ale także o Twoje dziecko.
Zacznijmy więc od wagi. Jeśli przed ciążą miałaś prawidłową masę ciała, to teraz powinnaś minimalnie zwiększyć kaloryczność swojej diety. Jeśli miałaś więcej kilogramów tu i ówdzie, nie upoważnia Cię to do mówienia, że teraz możesz sobie pozwolić na więcej, ciąża to nie wymówka. A jedzenie za dwoje oznacza dodatkowe kilogramy do zrzucenia po porodzie. Jeżeli chcesz, dobrym pomysłem jest zwrócenie się do dietetyka, który zaplanuje dla Was zbilansowaną dietę.
Do prawidłowego rozwoju płodu jest istotne nie tylko Twoja prawidłowa masa ciała przed ciążą, ale także to ile przytyjesz przez te 9 miesięcy. W celu sprawdzenia prawidłowej masy swojego ciała możesz posłużyć się popularnym wskaźnikiem BMI.
BMI= waga [kg]/(wzrost)2 [m]
Następnie z tabelki poniżej możesz odczytać ilość kilogramów, jaką powinnaś przytyć w ciąży (pojedynczej).
BMI przed ciążą Przyrost masy ciała w czasie ciąży (kg)
Niedowaga < 18,5 12,5 – 18
Prawidłowa masa ciała 18,5-24,9 11,5 – 16
Nadwaga 25-29,9 7 – 11,5
Otyłość ≥ 30 5 – 9
Wiemy już ile ważmy oraz ile możemy przytyć, jednak kluczową rolę odgrywa przede wszystkim jakość posiłków (ilość też jest ważna!!!). Zróbmy mały przegląd składników pokarmowych:
• Białko – nie może go zabraknąć w pierwszych 10 tygodniach ciąży, wtedy płód rozwija się najintensywniej, ważne żeby 60% białko było pochodzenia zwierzęcego, tj. chude gatunki mięs, np. kurczak i indyk, chude gatunki ryb, chude i półtłuste sery i twarogi, jaja, mleko.
• Węglowodany – tu skupiamy się na węglowodanach złożonych, z mąki pełnoziarnistej, pieczywo razowe, płatki owsiane, brązowy ryż, grube kasze.
• Kwasy omega-3 i omega-6 – wpływają na czynność serca i rozwój mózgu, znajdziesz je w olejach (lniany, rzepakowy, oliwie z oliwek, tranie) i rybach (halibut, makrela, śledź, łosoś)
• Kwas foliowy – niezbędny do prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka, poza tym, że suplementujesz go w formie tabletek, które z pewnością zalecił przyjmować Ci lekarz, znajdziesz go w produktach takich jak: szpinak, brokuły, jarmuż, fasolka szparagowa, szparagi, melasa, cieciorka, płatki owsiane.
• Witamina D3 – dzięki niej prawidłowo rozwinie się kościec Twojego dziecka, największe jej ilości powstaną pod wpływem promieni słonecznych (polecam 30 min spaceru dziennie), a poza tym jedzenie tranu, ryb morskich, jaj, masła, mleka i jego przetworów.
• Wapń – odgrywa analogiczną rolę, co witamina D3 , a także chroni przed osteoporozą, szukamy go w produktach nabiałowych, mięsie ryb morskich, orzechach laskowych, migdałach, sezamie, melasie, czy płatkach owsianych.
• Żelazo – bierze udział w tworzeniu krwi, znajdziesz je w cielęcinie, wołowinie, burakach, warzywach strączkowych, kaszy gryczanej i jaglanej.
• Jod – najcenniejszym źródłem jodu są ryby (dorsz, śledź, karp), a także szpinak, mleko, tran, soja, czy rzodkiewka.
• Cynk – odpowiada za czynność układu odpornościowego, szukaj go w otrębach, zarodkach pszennych, warzywach strączkowych i chudych gatunkach mięs.
Mam nadzieję, że choć trochę podpowiedziałam Ci na jakie składniki powinnaś zwrócić uwagę w codziennej diecie. Pamiętaj, żeby jeść DLA DWOJGA, A NIE ZA DWOJGA !!!
Dziewczyny, a jak wasza masa ciała, czy Wasz BMI mieści się w prawidłowych normach??? Czekam na komentarze.
Pozdrawiam,
Dominika
*** Wpis powstał dzięki współpracy ze studentką dietetyki – Darią B. ***
Artykuł JESTEM W CIĄŻY! Co dalej? pochodzi z serwisu Super Majice - Moje miejsce na ziemi.
from
http://www.super-majice.com/jestem-w-ciazy-co-dalej/
No comments:
Post a Comment