Saturday, 10 December 2016

Bądź świadoma tego, co jesz – Jak odczytać etykiety produktów spożywczych?


Podziel się na Facebooku

Tweet (Ćwierkaj) na Twitterze

„Jesteśmy tym co jemy”, to znane wszystkim stwierdzenie, ostatnio coraz modniejsze, ale pójdźmy w tym dalej i uznajmy też zdanie, że „jesteśmy tym co kupujemy”. Jeśli czegoś nie kupisz, to tego nie zjesz, a na ile sprawdzasz to co trafia do Twojego koszyka, lodówki, a potem na talerz. Sprawdź, czy zwracasz uwagę na pewne aspekty produktów spożywczych.

Przede wszystkim według prawa jesteś konsumentem i masz prawo wiedzieć co kupujesz! W związku z tym, etykiety w Polsce muszą być opisane w języku polskim, w sposób dla każdego zrozumiały, nawet jeśli produkt jest pochodzenia zagranicznego, musi się na nim znaleźć nalepka w języku polskim.

Kolejnym elementem jest nazwa produktu, która powinna precyzyjnie informować o tym jaki jest ten produkt (wędzony, mrożony, zagęszczony, sproszkowany).

Warto chwilę dłużej zatrzymać się przy wykazie składników, który uwzględnia także substancje dodatkowe, użyte w czasie produkcji. Spis tych składników musi być podany w kolejności malejącej.

Wyjątkami są świeże owoce, warzywa, woda gazowana, ocet, mąka, cukier, masło, czy śmietanka, w których skład nie musi być podany na opakowaniu.

Prawdą jest, że im mniej składników, tym produkt jest lepszy, w związku z tym wybierajmy te produkty, które mają jak najkrótszy wykaz składników, gwarantuje to, że produkt jest mało przetworzony.

Na pewno spotkałaś się z produktami „bez konserwantów”, ja także, odwróć wówczas opakowanie i dojrzyj na naszej liście kwas cytrynowy (E330) – to też konserwant!!! Inny przykład z życia wzięty, to produkty „o smaku….. malinowym, porzeczkowym, itd.” Które w swoim składzie mają ten owoc, lecz jedynie w 0,1%, ups….

No i moje ulubione, czyli E… są to barwniki, konserwanty, przeciwutleniacze, a także stabilizatory, zagęszczacze i emulgatory, przypisane do odpowiednich numerów. Wiedz, że nie każdy E jest zły, np. E300, to nic innego jak witamina C

Poniżej wrzucam ściągę z „E” składników:

Barwniki E-100 do E-199
Konserwanty E-200 do E-299
Przeciwutleniacze E-300 do E-399
Stabilizatory, zagęszczacze i emulgatory E-400 do E-499
Inne E-500 do …..

Ostatnio o tym głośno, bo to ważne!!!! – Wykaz alergenów. Koniecznie sprawdź przed zakupem, czy na pewno nie jesteś uczulona, na żaden ze składników, oszczędzisz sobie tym samym sporo kłopotów.

Często poniżej wykazu składników, znajduje się tabela wartości odżywczej, tutaj warto zwrócić uwagę na ilość cukru i słodzików (biorąc pod uwagę, że w wykazie składników syrop glukozowo-fruktozowy, to także słodzik) i oczywiście sól.

Następnym punktem jest data, do której prawidłowo przechowywany produkt zachowuje pełne wartości odżywcze, przed upływem którego produkt zachowuje przydatność do spożycia.

Wymagana jest też informacja o sposobie przygotowanie lub spożycia, której brak może nas (jako konsumentów) wprowadzić w błąd i spowodować niewłaściwe postępowanie z produktem.

Następnie na opakowaniu muszą się znaleźć takie informacje jak: dane jednostki, która produkuje dany wyrób, oznaczenie partii produkcyjnej, klasa i jakość handlowa, zawartość netto lub w sztukach, jakie znajdują się w opakowaniu i warunki w jakich należy dany produkt przechowywać.

Dziewczyny, dajcie znać czy kupując produkty spożywcze pamiętacie o sprawdzeniu ich etykiety?  Ja wiem, że przez sprawdzanie etykiet zakupy trwają dwa razy dłużej. Ale czasami naprawdę warto jest je dokładnie przestudiować. Jestem ciekawa co najgorszego udało Wam się odkryć „na tylnej” stronie produktów? Czekam na Wasze komentarze. 🙂

Pozdrawiam,

Dominika

*** Wpis powstał dzięki współpracy ze studentką dietetyki Darią B. ***

Let’s block ads! (Why?)



Source link

Artykuł Bądź świadoma tego, co jesz – Jak odczytać etykiety produktów spożywczych? pochodzi z serwisu Super Majice - Moje miejsce na ziemi.



from
http://www.super-majice.com/badz-swiadoma-tego-co-jesz-jak-odczytac-etykiety-produktow-spozywczych/

No comments:

Post a Comment